Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
  • Yayınlanma Tarihi: 09 Mayıs 2019

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralarken dikkat edilmesi gerekenler, araba kiralama işlemlerini yaparken bir takım faktörlere dikkat etmemiz gerekmektedir. Aşağıda sizler için sıraladığımız bu kriterlere dikkat ederek araç kiralama yaptığınızda çok daha profesyonel şekilde hizmet alacağınızı görebilirsiniz. Bu yüzden araç kiralama işlemlerinde mutlaka aşağıdaki kriterlere uyarak araç seçimi yapmanızda fayda vardır. Sizi daha fazla meşgul etmeden dilerseniz detaylara geçerek yazıya devam edelim.

Yapılacak Yol

Araç kiralama yaparken aracı nerede kullanacağınız büyük önem taşımaktadır. Yani şehir içinde mi yoksa arazide mi? Şehir dışı ancak asfalt yolda mı kullanacağınız Adana araç kiralama işlemlerinde doğrudan önemli bir konudur. Bu yüzden araç kiralama işlemlerinde aracın gideceği yolu hesaba katarak işlem yapmak gerekmektedir. Profesyonel olarak yapacağınız tatilden ya da iş seyahatinizi iyi şekilde geçirmek için seyahat sürecinde olumsuz koşullarla karşı karşıya kalmamak için kiralayacağınız aracın bakımlarının tam olmasına özen göstermelisiniz. Aracı kiralama sürecinde firma yetkilisi ile görüşerek aracın bakımlarının tam olup olmadığını ve aracın yolculuk ve iklim koşullarına uygun lastiklerinin olup olmadığını kontrol etmenizde de yine fayda olacaktır.

Yolcu Sayısı

Seyahatlerde aracın performansını etkileyen yegane şeylerin başında aracın taşıdığı kilogram miktarı gelmektedir. Yani araç 5 yolcu ile seyahat ederken farklı, 2 yolcu ile seyahat ederken farklı tepki verecektir. Bu da yola tutunmayı, aracın üzerine düşen yükü arttırmaktadır. Bu durumda kalabalık olarak yani 4,5 kişi ile yapacağınız seyahatler için aracın lastiklerinin sağlam, bakımının tam yapılmış olması, yağı ve suyu gibi unsurlar çok daha fazla önem arz edecektir. Çünkü yüklü bir araç normal araca göre daha fazla güç sarf edecektir. Bu da eski ve bakımsız araçlar için risk oluşturacaktır. Eğer ki araç bakımsız ve lastikleri eski ise yüklü bir araç ile yolda kalmak muhtemeldir, bu yüzden araç kiralama yaparken yolcu sayısı önemlidir. Yolcu sayısına göre aracın daha geniş olup olmamasına dikkat edebilirsiniz. Aracın bakımlarının yapılmış olmasına özen göstererek bu konuda firma yetkilisinden detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Resmi Evraklar ve Ödeme Yöntemleri

Araç kiralama sürecinin en zor olan kısımlarından birisi resmi evraklar bölümüdür. Bu süreçte sıkıntı yaşamamak ve kolay şekilde bu süreci atlatmak istiyorsanız, kiralama yapmadan önce firma yetkilisini arayarak kiralama sürecinde hangi evraklar istendiğin ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Böylece hızlı şekilde araç kiralamak için adım atmış olursunuz. Bir diğer konu ise ödeme ile ilgilidir. Pek çok kişi ödeme yöntemleri konusunda sorun yaşayabilmektedir. Bunun sebebi firma yetkililerinin kredi kartı ve banka kartı ile ödeme yapıldığı taktirde ekstra bir kesinti yapılacağını bildirmesi üzerine olur. Banka kartı ya da kredi kartı ile yapılacak olan ödemeler sizi zor duruma düşürebilir, bu gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak ekstra fazladan tutar ödememek için yanınızda nakit para bulundurmakta her zaman büyük fayda vardır.

Araç Seçimi

En önemli konulardan birisi de araç seçimidir. Seçeceğiniz araç sizin taleplerinize doğru şekilde cevap verebiliyor olması gerekmektedir. Bu yüzden aracı kullanacağınız alan ve diğer unsurları göz önüne alarak seçim yapmanız gerekmektedir. Örneğin tatil ve benzeri ihtiyaçlarınız için araç seçimi yapıyorsanız ve kalabalık bir aile iseniz SUV araç ya da Station Wagon bir araç seçmek her zaman size fazladan daha büyük hacim kazandıracaktır. Bu da yolcuğun çok daha keyifli ve rahat olmasını beraberinde getirir. Araç seçimi yaparken bunların yanı sıra sizi özgürlüğünüze ulaştıracak ve ruhunuzu dinlendirecek aracı seçmekte fayda vardır.


0 Yorum

YORUM YAP