HGS Bakiye Sorgulama ve Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?
  • Yayınlanma Tarihi: 08 Haz 2021

HGS Bakiye Sorgulama ve Bakiye Öğrenme Nasıl Yapılır?

HGS bakiye sorgulama ve bakiye öğrenme nasıl yapılır? Adana havaalanı oto kiralama şirketi Adana Car olarak tüm araçlarımızda HGS sistemi vardır. Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle birlikte köprü ve otoyollarda araçların beklemeden geçiş yapabilmesi için Hgs sistemi kullanılıyor. Oldukça pratik bir şekilde kullanılan bu sistem ile otoyol sonrasında plakaya entegre olan Hgs sisteminden bakiye düşümü gerçekleşiyor. Adana oto kiralama firması Adana Car olarak HGS'li araç kiralama yapmak isteyen herkesi araç filomuzu görmeye bekliyoruz.

Otoyol ya da köprü geçişi sırasında geçiş bedeli ekranda yansıyor ancak içinde var olan bakiyenin öğrenilmesi farklı yöntemlerle yapılabiliyor.

Hgs Bakiye Sorgulama İşlemi

Hgs bakiye sorgulama işlemleri üç farklı yöntemle yapılabilir. Ptt sitesi üzerinden kayıtlı olan e posta ve şifreyle öğrenmek bunun ilkidir. Ayrıca, e devlet üzerinden ve telefonla mesaj atılarak da sorgulama işlemi yapılabilir.

Tüm sorgulama işlemleri ücretsiz ve çok kolay bir şekilde yapılabiliyor. Bu anlamda, e devlet üzerinden yapılacak sorgulama işlemlerinde TC kimlik numarası ve şifre girilmesi yeterlidir. Herhangi bir şifre alınmamış ise PTT şubelerinden başvurularak şifre alınması mümkündür. Tek kullanımlık olan bu şifrenin ise ilk girişten sonra değiştirilmesi gerekir.

Telefonla bakiye sorgulama işlemi için ise, Hgs çağrı merkezi üzerinden yapılabilir. Bunun için plaka bilgisi ve kimlik bilgisi gibi verilerin aktarımı yeterlidir. Çok kısa bir zaman içinde bakiye tutarını öğrenmek mümkündür.

HGS Ücretlendirme Sistemi Hakkında

HGS sisteminde, araçların türlerine göre farklı fiyatların uygulanması söz konusudur. Her yıl yenilen fiyatlar doğrudan araç türüne göre yansıtılır. Bununla birlikte, köprü ve otoyola göre de fiyatların farklılık göstermesi söz konusudur.

HGS sistemleri hem kamera hem de özel manyetik alanla bakiye düşümü yapar. Dolayısıyla araba HGS sistemine kayıtlı iken kamyon ya da benzeri bir araç geçiş yaparsa tespit edilir. Bu durumda HGS bakiyesi dışında cezai yaptırım ve ehliyete el konma gibi farklı yaptırımların uygulanması söz konusudur.

Bu tip bir durumla karşılaşılmaması için sadece plakaya kayıtlı olan HGS sistemiyle uyumlu araçların geçmesi önem arz eder. Bakiye sorgulama işlemleri de yine o plakaya entegre edilen HGS sistemleri üzerinden yapılır. Farklı bir araç geçişinde ya da bakiye yetmeyen geçişler yapıldığında da yine sistem aracılığıyla takip etmek mümkündür.

0 Yorum

YORUM YAP