Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?
  • Yayınlanma Tarihi: 20 Mar 2022

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar?


Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar Kaç Günde Gelir?

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası 2022 yılında ne kadar oldu? Kırmızı ışık cezası kaç günde gelir? Adana araç kiralama firması Adana Car olarak kiralık arabalarımıızı müşterilerimize vermeden önce kırmızı ışık ihlali konusunda bilgi ve diğer trafik cezaları konusunda bilgilendirmelerde bulunuyoruz. Ülkemizde, kullanıcıların akıcı bir trafikte yol almaları ve çoğu ölümler ile sonuçlanan trafik kazalarının önüne geçmek için, Karayolları tarafından uygulanan bir takım trafik kuralları bulunur. Bunların en fazla bilineni ise kırmızı ışıkta geçmektir. Diğer sürücülerin ve yayaların geçiş hakkı tanındığı çoğu kez kavşaklarda bulunan trafik ışıkları, sürücülerin güvenliği ve olası trafik kazalarını önlemede büyük rol oynar. Trafik kuralları ihlal edildiğinde para cezalarının yanı sıra, ehliyete el koyma araca el koyma eğitim alma gibi bir dizi cezalarda uygulandığı görülür. Kırmızı ışıkta geçmekte para cezasının yanında fiili ceza gerektiren eylemlerden biridir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası E-devlete ne zaman düşer? 

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası

Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne kadar? Sürücülerin, kırmızı ışıkta geçtiği durumlarda uygulanan para cezası tebliğ edildiğinden 15 gün içerisinde ödendiği takdirde % 25 indirim uygulanır, 2022 yılı itibari ile kırmızı ışıkta geçmenin maddi cezası 427 TL olarak güncellenmiştir. Bu durumda kırmızı ışıkta geçme cezası, tebliğ edildikten 15 gün içinde ödendiği takdirde 106 TL olarak ödenir.  Günümüzde gelişen teknoloji sayesinde, kırmızı ışık kuralını ihlal eden sürücülerin yaptığı hata, elektronik denetleme sistemi tarafından tespit edilir. Belgelenen ceza tutanağı yaklaşık olarak 10 gün içerisinde sürücünün kayıtlı adresine tebliğ edilir. 20 ehliyet ceza puanının da işlendiği kırmızı ışık ihlali, sürücünün cezai işlemi uygulanmasından bir sene sonra sicilinden tamamen kaldırılır. Kırmızı ışıkta geçme nasıl tespit edilir? Kırmızı ışık cezası mobeseler, fahri müfettişler, trafik polisi ve vatandaşların ihbarı sonucunda gerçekleşebilir. Kırmızı ışıkta geçmenin cezası ne zaman gelir?

Kırmızı Işık Kuralı İhlali

Sürücülerin güvenliği için uygulanan trafik kurallarından en önemlisi olan Kırmızı ışık ihlali para cezası ve ehliyet ceza puanının yanı sıra bazı farklı cezai işlemlerde uygulanmaktadır. Örneğin bir yıl içerisinde 3 kez kırmızı ışık ihlali yapan sürücüler, para cezasının yanı sıra 30 gün süre ile ehliyetine el konur. Bunun dışında aynı yıl içerisinde 3 defadan sonra tekrarlayan 3. kez kırmızı ışık ihlalinde 45 gün aynı yıl tekrarlayan 3. kez kırmızı ışık ihlalinde ise 60 gün süre ile ehliyete el konulur. Bunların dışında her ihlalde ise aynı para cezası işlemi uygulanır. Ancak aynı yıl içinde 100 ceza puanı aldığı takdirde ehliyete bir yıl süre ile el konulur. 

0 Yorum

YORUM YAP