Yağmurlu Havalarda Araç Nasıl Kullanılır

Yağmurlu Havalarda Araç Nasıl Kullanılır

Yağmurlu havalarda araç nasıl kullanılır? Yağışlı havalarda kiralık araç kullanırken dikkat etmeniz gereken kurallar ve takip mesafesi

Yağmurlu Havalarda Araç Nasıl Kullanılır? Adana rent a car firması olarak müşterilerimize kiralık araçları kullanırken şu önerileri sunuyoruz. Yağmurlu havalarda araç kiralamak istediğinizde iki kat daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü zeminin ıslak olması aracın yere tutunmasını azaltacak ve büyük kaza risklerini beraberinde getirecektir. Yağmurlu havalarda özellikle ilk yağmur adı verilen sağanak yağmurun ardından ilk dakikalarda yerlerin  ıslanması ve henüz sel olmamış olan zemin sanki sabun suyu ile yıkanmış gibi kaygan hale gelir. Bu otomobillerin yere kavramasını ciddi ölçüde azaltır. Bu yüzden yağmurlu havalarda özellikle ilk dakikalarda oldukça yavaş araç sürmek ve ani hareketlerden kaçınmak gerekiyor. Öndeki araçla olan takip mesafesini iki katına çıkarmak, ani fren yapmamak, virajlara aşırı hızlı girmemek yağmurlu havalarda alınması gereken temel önlemlerden bazılarıdır. Yağmurlu havalarda fren yapmaktan kaçınmak gerekiyor, mümkünse aracın motor freni adı verilen gaz kestiğinizde aracın hızının azaldığı yavaşlama şeklini tercih etmelisiniz. Yani hızınızı o şekilde ayarlamalısınız ki ani fren yapmaktan kaçınmalısınız. Çünkü yapacağınız ani fren aracın aerodinamiğinin bozulmasına sebep olacak ve tekerleklerin kaydığını göreceksiniz. Yağmurlu havalarda alınacak en özel önlemlerden birisi sakin ve güvenli sürüş tekniğidir. Adana oto kiralama firması olarak yağmurlu havalarda araç kiralamak istyen müşterilerimize genel olarak araçlarımızın güvenlik paketleri doğrultusunda yağmurlu havalarda araçlarını nasıl kullanmalarının eğitimi verilmektedir. Adana Car olarak araçlarımızın büyük çoğunluğunda güvenlik paketi bulunsa da yağmurlu havalarda araç kullanırken çok dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Özellikle yağışlı havalarda öndeki aracın takip mesafesi aracınızın o anki hızına göre iyi şekilde ayarlanmalıdır.

Her zaman sakin davranmak ve güvenli sürüş yapmak yağmurlu havalarda istenilen bir sürüş özelliğidir. Yağmurlu zamanlarda kısa farları aktif hale getirmek önünüzü daha iyi görmenizi sağlayacaktır. Bu yüzden kısa farları hem önünüzü görmek hem de diğer araçlar tarafından fark edilmek için kullanabilirsiniz. Nem ve yağış ile birlikte yollarda beyaz renkte olan şerit çizgileri daha fazla kaygan hale gelmiş olabilir. Boya olan bu yüzeye sahip alanın kaygan hale gelmesi aracın yola tutuşunu olumsuz etkiler. Bu da sürüşünüz üzerinde risk oluşturur. Aracın lastikleri geçtiği ıslak zemini bir nebze de olsa kurutur. Bu yüzden nispeten daha kuru bir zemin için öndeki aracı takip mesafesine uyacak şekilde takip ederseniz kuru bir zeminde ilerlemiş olursunuz. Lastik, fren ve amortisör üçlüsü kaygan zeminlerde güvenli sürüş için çok önemlidir. Profesyonel sürüş ve güvenlik için siz de her zaman aracınızı düzenli olarak muayene ettirin.

 

Nasıl yardımcı olabiliriz?